Оптоволокно може служити для визначення сейсмічної активності

  • 16 лютого 2018 19:38:04
  • Переглядів: 1188

Оптоволоконний кабель крім прямого призначення, тобто передачі даних, може служити для виявлення і прогнозування землетрусів. Отримана інформація допоможе уникнути згубних наслідків цього природного явища, адже місцева влада і цивільне населення будуть завчасно повідомлені про передбачуваний природний катаклізм. Дослідники Стенфордського університету (Каліфорнія, США) прийшли до висновку, що існуюча оптоволоконна мережа може стати відмінною підмогою для проекту глобальної мережі за визначенням і дослідженню сейсмічної активності Землі. У науковому закладі вже протестували технологію, яка визначає підземні поштовхи на основі аналізу зсуву оптоволоконного кабелю.


Так, ряд датчиків визначають характер, напрямок і силу зсуву. Далі комп'ютеризована система аналізує отримані дані, прогнозуючи серйозність загрози. Це дуже корисна інформація, особливо в разі підводних поштовхів - як відомо, ті ж руйнівні хвилі Цунамі виникають саме через сейсмічну активність на дні океану. Крім того, нова система дозволить аналізувати менш помітні поштовхи, яким раніше не надавали значення.


Сама ідея використання оптоволоконних мереж для дослідження сейсмічної активності не нова. Однак раніше використовували в корені іншу технологію - акустичне зондування, при якому кабель потрібно було обов'язково кріпити до грунту і огортати бетонною оболонкою. Що стосується нової технології стенфордських дослідників, то вона дозволяє використовувати існуючі оптоволоконні кабельні мережі без радикального втручання.


Ясна річ, що область поширення нової системи буде обмежена географією прокладки оптоволоконних мереж. Однак з кожним роком, як ми і зазначали в попередніх статтях, вона збільшується. Тим самим, в майбутньому якість прогнозування і дослідження землетрусів може істотно підвищиться.


На даний момент вчені випробують нову систему поблизу університету. Якщо дослідження будуть успішними, то її цілком можна буде масштабувати в рамках міста, штату, країни, континенту і далі. У будь-якому випадку, ця система в перспективі може стати значно дешевше аналогів, адже вона будується на основі існуючих оптоволоконних мереж, які використовують для високошвидкісної передачі даних.